Terapia zajęciowa

O Warsztacie Terapii Zajęciowej

W codziennych zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestniczy 75 osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej. Rehabilitacja jest finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warsztaty są elementem zintegrowanego systemu psychiatrii środowiskowej prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Podstawowym założeniem zintegrowanej opieki środowiskowej jest zapenienie ciągłości leczenia i rehabilitacji osób chorującyh psychicznie. WTZ przygotowuje też do podjęcia pracy w zakładach pracy chronionej a nawet na wolnym rynku. Zajęcia odbywają się w ośrodku:

• ośrodek przy ul. Miodowej 9, gdzie terapia odbywa się w ośmiu odębnych pracowanich: rękodzieła artystycznego, stolarskiej, prac biurowych i tłumaczeń, gospodarstwa domowego, krawieckiej i prac ręcznych, plastycznej, papieroplastyki, edukacji i projektów komputerowych oraz treningowej pracowni sklep, która sprzedaje rękodzieła i pamiątki wykonane przez uczestników rehabilitacji (zysk ze sprzedaży zasila wyodrębniony fundusz przeznaczony bezpośrednio dla uczestników np. wspólne wycieczki, czy wyjścia do kina).

PICT0011.JPG

Celem zajęć w Warsztatach jest dostarczenie osobom po przebytych kryzysach psychicznych realnych doświadczeń życiowych przez stworzenie atrakcyjnych stanowisk pracy, pomoc w organizacji dnia codziennego, trenowanie społecznych umiejętności.

Wykorzystując fakt, że ośrodek Miodowa 9 i Galeria mieszczą się w jednej z kamienic pięknej, starej dzielnicy Kazimierz, uczestnicy warsztatów aktywnie włączają się w jej życie. Organizowane są tu koncerty muzyki, wieczory poezji i wernisaże. W ten sposób uczestnicy rehabilitacji prezentują na zewnątrz efekty swojej pracy, staje się ona użyteczna dla szerszego grona społecznego, stanowi swoisty rodzaj poznawania i przełamywania barier społecznych wobec osób chorych psychicznie.

25.04.2017
Polecamy tekst do przeczytania w wolnej chwili...
30.03.2017
Zapraszamy na I Kongres Zdrowia Psychicznego w Warszawie! Termin 8 maja 2017 rok.
13.03.2017
List Otwarty do Pani Premier Beaty Szydło w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce
21.11.2016
Badanie PATHWAYS - UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
20.10.2016
Co dalej w sprawie NPOZP w Polsce?
17.10.2016
Wizyta Rzecznika Praw Obywatelskich w Stowarzyszeniu Rodzin "Zdrowie Psychiczne"
14.08.2016
Nowy projekt Stowarzyszenia! - "Osoba z niepełnosprawnością psychiczną – wartościowy pracownik."
04.07.2016
Od 1 kwietnia wystartował projekt "Młodzi niepełnosprawni - wzór aktywności zawodowej" na lata 2016-2018