Terapia zajęciowa

O Warsztacie Terapii Zajęciowej

W codziennych zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestniczy 75 osób niepełnosprawnych z powodu choroby psychicznej. Rehabilitacja jest finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warsztaty są elementem zintegrowanego systemu psychiatrii środowiskowej prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Podstawowym założeniem zintegrowanej opieki środowiskowej jest zapenienie ciągłości leczenia i rehabilitacji osób chorującyh psychicznie. WTZ przygotowuje też do podjęcia pracy w zakładach pracy chronionej a nawet na wolnym rynku. Zajęcia odbywają się w ośrodku:

• ośrodek przy ul. Miodowej 9, gdzie terapia odbywa się w ośmiu odębnych pracowanich: rękodzieła artystycznego, stolarskiej, prac biurowych i tłumaczeń, gospodarstwa domowego, krawieckiej i prac ręcznych, plastycznej, papieroplastyki, edukacji i projektów komputerowych oraz treningowej pracowni sklep, która sprzedaje rękodzieła i pamiątki wykonane przez uczestników rehabilitacji (zysk ze sprzedaży zasila wyodrębniony fundusz przeznaczony bezpośrednio dla uczestników np. wspólne wycieczki, czy wyjścia do kina).

PICT0011.JPG

Celem zajęć w Warsztatach jest dostarczenie osobom po przebytych kryzysach psychicznych realnych doświadczeń życiowych przez stworzenie atrakcyjnych stanowisk pracy, pomoc w organizacji dnia codziennego, trenowanie społecznych umiejętności.

Wykorzystując fakt, że ośrodek Miodowa 9 i Galeria mieszczą się w jednej z kamienic pięknej, starej dzielnicy Kazimierz, uczestnicy warsztatów aktywnie włączają się w jej życie. Organizowane są tu koncerty muzyki, wieczory poezji i wernisaże. W ten sposób uczestnicy rehabilitacji prezentują na zewnątrz efekty swojej pracy, staje się ona użyteczna dla szerszego grona społecznego, stanowi swoisty rodzaj poznawania i przełamywania barier społecznych wobec osób chorych psychicznie.

20.09.2019
Apel przeciwko Kampanii "Nie świruj, idź na wybory"

04.07.2019
Psychiatria jest bardzo czuła na kontekst społeczny
Deklaracja Warszawska II Kongres Zdrowia Psychicznego!
Konferencja Enmesh 2019 - Zapraszamy do Lizbony, 6-8.06.2019
Dalsze trudności w psychiatrii
06.05.2019
Mamy już szczegółowy plan II Kongresu Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy..
21.03.2019
Zaproszenie na debatę ekspercką pt. ?W PARZE ZE SCHIZOFRENIĄ. Termin 27.03.2019 - Warszawa
14.02.2019
Ważna petycja do podpisania!
Praca? - Tak! Ostatnia tura rekrutacji do projektu. Zapraszamy
04.02.2019
Stanowisko osób chorujących psychicznie w sprawie doniesień medialnych o schizofrenii zabójcy Pawła Adamowicza